Yapı Denetim Fiyatları Ne Kadardır?

Yapı denetiminde fiyatları etkileyen temel birkaç faktörün varlığından bahsedebiliriz. Günümüzde, sağlamlığı garantilenmiş yapıların inşa sürecini sağlayan yapı denetim sektöründe fiyatları ilk etkileyen etmen inşaatın yapılacağı metrekare alanıdır. Denetim firmaları hakkında detaylı bilgi almak için http://istanbulyapidenetim.net adresini ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra bu etmene ek olarak bina tipinden bahsedebiliriz. Bina tipi de yapı denetim fiyatları içerisinde bulunan bir faktördür. Bu noktada internet üzerinde bulunan yapı denetim fiyat hesaplama programlarını kullanabilirsiniz. Yapı denetim fiyat hesaplama programları sadece yapı denetim sürecinde ödeyeceğiniz ücretleri göstermez aynı zamanda ödeme planının nasıl olması gerektiği hakkında da size geniş bilgiler verir.

Kısacası yapı denetim nedir?

Yapı denetim fiyatları hakkında daha detaylı konuşmadan önce kısaca, yapı denetiminin ne olduğunu anlatalım. Yapı denetim sektörü ülkemizde meydana gelen depremlerin etkileri ardından ortaya çıkmış bir sektördür. Bu sektörün amacı, yeni yapılan binaların usule uygun şekilde yapılmasını sağlamaktır. Bu sayede daha önceki depremlerde meydana gelen aşırı can ve mal kaybının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Her ne kadar yapı denetim sektörü, depremlerin ardından ortaya çıkmış bir sektör olsa da, yapı denetimde tek amaç depreme dayanıklı bina üretmek değildir. Yapı denetim, binaların temellerinin, depreme dayanıklı olup olmadığını incelediği gibi aynı zamanda iç tesisat ve ince yapılarının daha kontrollerini yapar.Bu değerlendirmeleri yapacak olan denetim uzmanı ve inşaat mühendisi görüşleri aldıktan sonra bu noktada yapı denetim fiyatları tüm bu parametreleri içerisinde bulundurur.

yapı denetim hizmeti

Yapı denetimde fiyatları etkileyen faktörler nelerdir?

Yapı denetimde fiyatlar birkaç temel faktörün etrafında değişim gösterir. Her ne kadar inşaatın alanının metrekare alanın büyüklüğü yapı denetim sürecinde uygulanacak fiyatlarda büyük katkı sahibi olsa da, fiyatlarda dramatik bir değişikliğe yol açan asıl faktör, bina tipidir. Tabi ki ayni bina tipinde çok büyük bir metrekareyle çok küçük bir metrekare arasındaki yapı denetim fiyatları, birbirinden büyük ölçüde farklı olacaktır. Fakat bu noktada, A tipi bir binayla B tipi bir binanın metrekare büyüklüğü aynı olması durumunda fiyat farkının, yine çok büyük olacağını söyleyebiliriz. Yapı denetim fiyatlarının denetlendiği web sitelerinde bina tiplerinin hangi türde binaları içine aldığı da açıkça belirtilmektedir. Bu sayede yapı denetim süreci içerisinde ödemeniz gereken ücretleri rahatlıkla belirleyebiliyorsunuz.

Yapı denetimde akıllara gelen diğer bir soru ise ödemelerin ne düzenle yapılacağıdır. Bu noktada söyleyebiliriz ki, yapı denetim fiyatları konusunda ödeme yapılırken, ödemenin büyük bir kısmı inşaatın ilk aşamalarında gerçekleştirilir. Projenin kabulünün ardından ve temelinin atıldığı süreçte, ödemelerin önemli bir kısmı gerçekleştirilmiş olur. Tabii ki, sonraki aşamalarda da ödemeler gerçekleştirilir fakat bu ödemeler ilk ödemelere oranla çok daha küçük miktardadır.

Yapı denetim fiyatlarını nereden öğrenebilirim?

Yapı denetim fiyatları çok sayıda internet sitesinden hesaplanabiliyor. Bu siteler kurum siteleri olabileceği gibi yapı denetim sektörü ile alakalı herhangi bir web sitesi de olabiliyor. Yapı denetim fiyatları hesaplarken yapmanız gereken şey inşa edilecek binanızın bilgilerini girmek. Bu sayede yapı denetim sektöründe size verilecek taban fiyatları öğrenmiş oluyorsunuz.

Tabi bu sitelerde verilen fiyatlar taban fiyatlar oluyor. Yani yapı denetim şirketi bu fiyatların üstünde fiyatalar da talep edebiliyor. Yapı denetim fiyatları tek bir binada birkaç bin lira ücretlerde olabilirken, bir sitenin yapı denetiminde fiyatlar da yapılacak bina sayısına göre artış gösterebiliyor. Çok daha küçük yapıların denetlenmesi sürecinde ise küçük metrekarelerde fiyatların oldukça cüzi hale geldiğini de söyleyebiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz web sitelerinden yapı denetim sürecinizin maliyetini hesaplayabilirsiniz. Üstelik bu siteler size ödeme planınızı da çıkarmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *