Rüzgar Türbini Fiyatları Ne Kadardır?

Rüzgar Türbini Fiyatları

Rüzgar türbinlerinde tahmin edebileceğiniz gibi fiyatlar söz konusu türbinin üretim kapasitesine, büyüklüğüne ve arkasındaki teknolojiye göre değişim gösterir. Tabi üretici firmanın kalite farkının da fiyatlara ek olarak yansıyacağını söyleyebiliriz. Küçük bir rüzgar türbini satın almak istediğinizde üretilen kilowat başına, ödemeniz gereken miktarın 2000 dolar ile 8000 dolar arasında olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte rüzgar türbini maliyeti toplamda küçük bir türbin elektrik sistemi için yapacağınız maliyetin sadece %12 ila %48 arasında bir civardadır. Rüzgar enerjisi sisteminiz içerisinde daha pek çok şeye de masraf yapmanız gerekmektedir. Bu noktada rüzgar enerjisi fiyatları sadece türbine değil, dönüştürücülere ve pillere ve ek olarak ödenecek vergi miktarlarına da bağlıdır diyebiliriz. Kurulum ve işçilik ise rüzgar enerjisi teşviki ve kurulum maliyetleri arasında yer almaktadır.

Rüzgar Enerjisi Kurulumunda Masraflar Nelerdir?

Unutmayın ki, rüzgar enerjisi yatırım maliyetleri sadece bir elektrik aleti almak ve onun kurulumunu gerçekleştirmekten ibaret değildir. Rüzgar enerjisinde ayrıca sistemin komple satın alınması ve kurulmasının gerçekleştirilmesi gerekir. Bir kere türbin kurulduktan sonra ise, sistemin çalışabilmesi için herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymazsınız; bu noktadan sonra tek yapmanız gereken türbininizle ilgilenmektir.

Küçük rüzgar türbinlerinin tüm yaşamları boyunca enerji üretim masraflarının 0.07/kW saatten, 0.96 kw saat arasında değiştiği hesaplanmıştır. Burada verilen ilk değer, kurulumu masrafı düşük olan bir türbinin rüzgar açısından yüksek bir bölgeye yerleştirilmesi, ikinci değer ise rüzgarı az olan ve kurulum masrafı çok olan bir bölgeye yerleştirilmesi koşullarını içermektedir.

rüzgar türbini fiyatları

Bir rüzgar türbininin performansı, üreticilerin performans eğrisi adı verildikleri bir eğri ile gösterilmektedir. Eğride güce karşılık rüzgar hızı gösterilmektedir. Bu noktada bir türbin satın almadan önce mutlaka farklı türbinlerin söz konusu performans eğrilerini birbirleriyle kıyaslayın deriz. Bu noktada performans eğrisi de rüzgar enerjisi fiyatları konusunda etkili bir parametredir demek mümkün.

Rüzgar türbini sektöründeki genel sorunlardan birisi, türbinlerdeki çıktıya ilişkin ölçülen rüzgar hızlarında ölçüm hızı olarak belirlenmiş endüstriyel bir standart olmamasıdır.

Farklı türbinlerdeki verimlilik ölçümlerinin farklı standartlarda yapılması, türbinlerin birbirlerine göre kıyaslanabilmesini de zor bir hale getirmektedir.

Doğru Türbin Boyutunun Seçilmesi

Eviniz veya iş yeriniz için elektrik üretiminde doğru türbini seçebilmek için, yıllık enerji kullanım değerlerine bakmanız gerekir. Arama motorlarında “rüzgar türbini satın al” şeklinde aramalar yapmadan önce, mutlaka yıllık enerji harcamalarınıza göz gezdirmeniz gerekmektedir. Kilowat saat biriminde kullandığınız enerjiyi inceleyerek bunu 12’ye bölün. Daha sonra farklı türbinlerin toplam enerji üretim miktarlarını birbirleri ile kıyaslamanız söz konusudur.

Rüzgar Türbinleri Hakkında Bilgi Edinin

Bir rüzgar türbini satın almadan önce, sektör hakkındaki en temel bilgileri edinmenizde fayda olduğunu düşünüyoruz. Doğrudan rüzgar türbini fiyatları araştırması yapmak yerine, öncelikle türbinler, türleri, rüzgar enerjisi teşviki ve kurulum maliyetleri hakkında araştırmalar yapmalısınız. Rüzgar enerjisi sektöründe araştırma yapmak için http://ruzgarenerjisikulubu.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Sitede farklı enerji üretim kapasitesine sahip türbinler hakkında bilgiler alabileceğiniz gibi, ayrıca türbin satın almanın yasal süreçlerine ilişkin en çok sorulan sorular hakkında da fikir edinebilirsiniz. Eğer bu sektörde çalışmalar yürütmeyi düşünüyorsanız da, sitenin size danışmanlık anlamında büyük faydalar sağlayacağını hatırlatalım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *