Gitar İyi Bir Dosttur

Gitar iyi bir dosttur. Neden biliyor musunuz? Çünkü size hiçbir zararı dokunmaz, dokunamaz. Tam tersine size fayda verir ve aradığınız her an yanınızdadır. Yeter ki onunla haldeş olmayı bilin. Gitar çalmayı bilmemek günümüzün stresli yaşamında bir eksiklik bile sayılabilir. Bunun için gitar öğrenme dersleri alabilir ve gitar çalmayı kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz arkadaşlar.

Gitar çalmayı öğrendiğinizde ve temel dersleri başarı ile geçtiğinizde sizleri yepyeni ve yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir boyut bekler. Bu boyutun sınırını hayalleriniz belirler. Gitar çalmak en basit hali ile zihninizi dinlendirerek günün stresinden uzak tutar. Gitar çalmaya başladığınızda ve iyi gitar çalmayı başardığınızda daha önce hiç edinmediğiniz sosyal bir çevre edinirsiniz. Sanatçıların ruhu incedir düşüncesi insanlığın varlığından bu yana hiçbir şey kaybetmemiştir zihnimizdeki ve kalbimizdeki gücünden… Bu nedenle gitar çalmayı bilmiyorsanız basitçe bir kursa yazılın ve yaratıcılığınızı müzik alanında ortaya koyun.

Hangi Gitarı çalmalıyım?

İşte bu sorunun cevabını sadece siz verebilirsiniz. Hangi tarz müziklerden hoşlanıyorsunuz? Belirlediğiniz tarza göre gitar eğitimi alabilirsiniz. Çünkü gitar birbirinden farklı gruplara ayrılmaktadır. Klasik gitarın tarzı başkadır, akustik gitarın başka… bas gitarın tarzı tadı lezzeti başkadır elektro gitarın başka…

Hangi gitarı seçeceğinize siz karar vereceksiniz. Seçtiğiniz gitar hangisi olursa olsun sizi ifade edebilmeli. Ruhunuzun inceliklerini dışarıdaki kalplere yansıtabilmeli ve yürekleri ısıtabilmeli…

gitar çalmak

Gitar Dersleri Zor mudur?

Gitar dersleri bunu bir iş olarak yapmak zorunda olanlar için evet zordur. Hatta çekilmezdir. Ama bunu severek yapmak isteyenlere kolaydır. Genel olarak haftada birer saat verilen gitar dersleri teorik ve pratik eğitimlerle sürer gider. Bir zaman sonra bir de bakarsınız ki parmaklarınız telleri ustaca kavramış ve kulakları okşamayı bekleyen notalar parmaklarınızın komutlarını bekleyiverir. Siz bir gitar ustası oluvermişsiniz.

Gitar Çalmayı Nasıl öğrenebilirim?

Gitar çalmayı öğrenmenin 3 yolu vardır. Profesyonel bir kurs arayarak titiz bir seçim yapmak ve kursa başlamak, internet üzerinde verilen binlerce gitar dersi kaynaklarından size uygun olanı seçmek ve işe koyulmak, gitarı ilk siz keşfetmişsiniz gibi hiçbir eğitim almadan kendi kendinize notaları keşfederek öğrenmek ki bu bir ömürden fazlasını alabilir.

Nasıl Bir gitar almalıyım?

Tarzınızı belirledikten sonra sıra gitar almaya gelir. Bütçeniz 300 lira ise farklı markaların ucuz markalarını bulabilirsiniz. Elbette gitar çalma yeteneğiniz geliştikçe yeni bir gitara ihtiyaç duyacağınız kesindir. Bütçeniz 1500 liraya izin veriyorsa dünyaca tanınmış markalardan geniş bir yelpazede seçim yapma şansınız artar. Ama şunu unutmayınız ki en iyi gitar en pahalı gitardır görüşü kesinlikle yanlış bir görüştür.

Ne kadar zaman harcamalıyım?

İşini severek yapan bir adama sormuşlar ne iş yapıyorsun diye… Adam ben işsizim, iş yapmıyorum demiş. Geçimini nasıl yapıyorsun diye sorduklarında ise gitar çalarak cevabını vermiş. Gitar çalmak da bir iş değil midir diye sormuşlar. Adam ise hayır bu bir iş değil bu benim eğlencem ve dinlencem yanıtını vermiş.  Bu kısa hikayede anlatıldığı gibi severek yapılan bir iş iş değil eğlencedir. Gitar çalmak da öyledir. Bu işte para kazanmanız ya da ileride para kazanacak olmanız bu gerçeğin saf beyazlığını lekelememelidir.

Her müzik enstrümanının kendine has evrensel bir dili olduğu gibi gitarın da evrensel bir dili vardır. Sözlerle anlatılamayacak şeyler bazen notalarla ifade edilir. Güzel bir sesiniz de varsa çok daha şanslısınız demektir. Elbette her gitar çalabilen ya da her iyi gitar çalabilenin sesi iyi olmak zorundadır şeklinde bir kural yoktur. Gitarı iyi çalabilmeniz bile hem kendinize hem de etrafınızdaki insanlara ince bir ruhunuz olduğunu her gitar çalışınızda hatırlatır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *