Evde Fitness Nasıl Yapılır ?

Birçok insan göbek eritme aletleri satın alır ve  oturduğu yerde kalori yakacağını zanneder. Kas geliştirmek isteyen kilolu insanlar ise ilk önce zayıflama hareketleriyle yağlarını eritmeye çalışır.  Spor salonlarına para vermek istemeyen ya da tek başına spor yaparken kendini rahat hisseden  insanlar genellikle  fitness’ı evde yaparlar. Zamanı olmayan iş güç sahibi yetişkin bireyler  ise kendi vücut ağırlıklarıyla evde temel hareketler olan barfiks, şınav ve mekik gibi egzersizleri yaparlar.

 

Peki, Evde Fitness Yapılır mı ?

Bu sorunun cevabı; kesinlikle  evet arkadaşlar. Hem kas kütlemizi artırabilir ve büyüyen göbeğimizi eritip yağlarımızdan kurtulabiliriz. Bunun için kendinize haftanın belli başlı günlerinde zaman ayırmanız gerekecek ve disiplinli bir şekilde verilen çalışma programlarını uygulanarak istediğiniz vücuda sahip olabilirsiniz.

 

Spor Aletleri Satın  Almam Gerekiyor mu ?

Evet, bazı spor aletlerini alabilirsiniz. Ekonomik ve kullanışlı birkaç serbest ağırlık aleti işinizi rahatlıkla görür ve yaza formda bir fiziğe sahip olarak girebilirsiniz. Bu sporda devamlılık çok önemlidir ve her hafta bütün kas bölgelerinizi tek bir kez çalıştırmanız başlangıç olarak yeterli olacaktır.

 

Bu Spor Aletleri Nelerdir Peki ?

Koşu bandı, dambıllar, barlar , halterler, barlar ve ağırlık plakaları evinizi adeta bir spor salonuna çevirebilir ve fitness merkezlerine verdiğiniz abartılı ücretlerden kurtulabilirsiniz. Bu aletlerin maliyetleri o kadar fazla değildir ve bu yöntem spor yapmak için en ekonomik yoldur diyebiliriz.

 

Bu Spor Aletleriyle Hangi Bölgelerimi Çalıştırabilirim ?

Yukarıda sıraladığımız aletler ile vücudunuzun tüm kas  bölgelerini uyarabilir ve rahat bir şekilde çalıştırabilirsiniz.  Bu aletlerle spor salonundaki makinelerle yaptığınız çoğu egzersizi yapabilirsiniz.

Bu Spor Aletlerini Almadan Evde Fitness Yapamaz Mıyım ?

Hayır, tabii ki yapabilirsiniz. Fakat kas kütlenizi çok artıramazsınız, sadece iyi bir beslenme programı ile  yapacağınız yürüşlerle  birlikte vücut ağırlığınızla yapacağınız temel hareketler bedeninizi forma sokar ve sağlıklı bir görüntü sağlayabilirsiniz. Ama idealiniz hacim kazanmak ve kaslarınızı geliştirip büyütmekse bu aletler olmadan istediğiniz vücuda sahip olmanız biraz zor arkadaşlar.

Evde Fitness Yapıp Kilo Verebilir Miyim ?

Hem de öyle bir verirsiniz k, siz bile şaşırırsınız. Çünkü kilo vermek için spor salonlarına yazılmaya ve boşuna para vermeye gerek yoktur. Ama bir diyetisyen doktor gözetimi altında mutlaka bir beslenme programı hazırlamanız gerekecek. Sonrasında  eve alacağınız koşu bandıyla günlük belli saatlerde yapacağınız yürüyüş ve koşularla yağ oranınızı düşürüp zayıflayabilirsiniz. Eğer fazla kilolarınızdan kurtulmak ve fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız da sizlere biz paleo diyetini tavsiye ederiz arkadaşlar. Çünkü paleo diyeti sağlıklı beslenme için çok önemli bir programdır. Bu taş devri diyeti olan program size  trans yağlardan ve çoklu doymamış yağlardan uzak durmanızı söylerken bir yandan da paketlenmiş tüm hazır gıdaları buzdolabınıza girmemesi yönünde uyarır.

 

Temel Hareketler  Nelerdir ve Nasıl Yapmalıyım ?

Birçok uzman görüşün spor salonlarındaki makinelerden daha etkili bulduğu temel hareketler ile fiziğinizi sıkılaştırıp forma sokabilirsiniz. Bu hareketler şunlardır; barfiks, şınav, mekik ve çömelme.

Barfiks hareketi ile farklı pozisyonlarda çalışabilir. Yakın tutuş ve uzak tutuş olmak üzere barfiksin birçok çeşidi vardır. Barfks genellikle kanatı, omuzu ve kolu çalıştırır.

Şınav hareketinde  ise, yine farklı şekillerde çalışabilir ve çalıştırdığınız bölgeyi ellerinizi yakın veya uzak tutmak üzere  değiştirebilirsiniz. Şınav hareketi göğüsü, karnı, omuzu ve arka kolu çalıştırmaktadır.

Mekik hareketinin de birçok çeşidir vardır ve vurduğu nokta pozisyona göre değişir. Mekik hareketi karnı ve bacakları çalıştırır.

Çömelme hareketi ise daha çok bacaklardaki kas bölgelerini uyarmaya ve geliştirmeye yöneliktir. Kalçalarınızın ve basenlerinizin sıkı olmasını istiyorsanız mutlaka çömelme egzersizini yapmalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *