Dijital kamera alırken hangi özellikler önemlidir?

Dijital kamera satın alırken dikkat edeceğimiz hususlara geçmeden önce bir takım kavramları daha iyi anlamak ve dijital kamera teknolojisinde kullanılan elektronik devre elemanlarını daha iyi tanımak gerekiyor. Bunun için fotoğraf dersleri alabilir ve bölgenizdeki size uygun herhangi bir fotoğrafçılık kursuna başvurabilirsiniz arkadaşlar.

Dijital kameralar çağımızın en önemli buluşu. Görüntü elde etme tarzını tamamen değiştiren dijital kameralar elektronik dijital cihazlardır. Geleneksel makinelerden çok daha ilerde olan dijital kameralarda fotoğraf filmleri yerinde CMOS veya CCD teknolojileri kullanılıyor. CMOS ve CCD entegreleri aslında ışığın elektron akımına çevrilmesi prensibiyle çalışırlar. Mavi ren kırmızı renk ve yeşil renk hücrelerin üst üste sıkıştırılmasıyla oluşturulan bir yapı üzerine düşen ışığın elektriksel enerjiye çevrilmesi ile görüntünün dijital olarak elde edilmesi sağlanmaktadır.

Ses görüntü ve fotoğraf kayıt edebilen günümüzün modern cihazları olan dijital kameralarla anı canlı olarak yakalamak artık çok kolay. Dünyanın herhangi bir noktasındaki bir olayı renkli ve canlı olarak neredeyse bir haber ekibinin donanımına sahip olurcasına kaydetmek ve tüm dünyanın izlemesi için internet ortamına yaymak an meselesi. Haber alma o kadar kolaylaştı ki yeni bir keşif deney ya da olay birkaç saniye içinde dünyanın bir noktasından internete yüklenebilmekte ve tüm dünyanın izlemesine olanak sağlayacak şekilde video yayınlayan siteler aracılığıyla internet kullanıcılarına ve televizyon izleyicilerine sunulmakta.

dijital kamera

 

Megapiksel ve Piksel Hadisesi:

Piksel derken halk arasında yüksek çözünürlük anlaşılmaktadır. Bu anlayış konuyu yeteri kadar derinlemesine bilmemekten kaynaklanıyor. Piksel izlediğimiz bir görüntüyü meydana getiren karelere verilen addır. Bir dijital kamera seçerken verilen piksel değeri aslında çıkan görüntünün büyüklüğünün göstergesidir.

DSLR kavramı:

Profesyonel çekimler için kullanılan profesyonel dijital kameralardır. Büyük boyutlu bu cihazların objektifleri değiştirilebilir. Profesyonel çekimler için kullanılırlar.

DSLR LİKE Kavramı:

Optik donanımı değiştirilemeyen amatör-profesyonel arası ara form dijital kameralar için kullanılan bir kavramdır.

Compact Kavramı:

Amatörler için harika çekimler yapabilen sabit objektifli uygun bütçeli dijital kameralar için kullanılan genel kavramdır.

Ultra Compact:

Aslında bunlara ultra ya da ekstra hafif dijital kameralar denebilir. Objektifleri değiştirilememekle beraber taşıma kolaylığı ve kullanım kolaylığı birçok kısıtlamaya rağmen hayatın kolay kolay vazgeçemeyeceği dijital kameralardır.

CCD Teknolojileri: Dijital kamera seçiminde dikkat edilmesi gereken fakat tek başına tercih sebebi olmayı gerektirmeyen bir teknoloji. Elektronik devreler üzerlerine düşen ışığı piksel olarak dijital platforma yansıtırlar.

CMOS Teknolojileri: CCD teknolojileri ve CMOS teknolojileri aynı teknolojilerdir. CMOS daha az gelişmiş daha ucuz entegreler olarak daha amatör makinelerde kullanılırlar idi. Teknoloji her geçen gün değişen dönüşen ilerleyen bir kavram. Bu gün CMOS  ve CCD arasında pek bir fark kalmamıştır.

Dijital kamera alınırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Piksel değeri yüksek kameralarla yaptığımız çekimleri bilgisayar ortamına aktardığımızda resim ve /veya video büyütme esnasında küçük pikselli makinelerle yapılan çekimlerden elde edilen resimlerde görüntü bozulmaları yaşanırken, piksel değeri büyük makinelerle yapılan çekimlerde görüntü bozulması olmaz.

Demek ki piksel meselesine dikkat edeceğiz. Elbette ki kullanım amaçlarımızı belirlememiz gerekiyor.

Optik Zoom Meselesi:

Dijital kamera almaya karar verdiğimizde dikkat edeceğimiz önemli husus optik zoom’un kaç X olduğudur. Zoom ne kadar çok x taşıyorsa büyütme esnasında kalite o kadar çok olur.

Optik Lensler :

Optik lens kavramı önemli bir kavramdır ve görüntünün netliğini belirler. Kendini ispatlamış büyük firmaların ürettiği optik lensleri kullanan dijital kameralar almaya özen göstermek gerekir. Kodak firması-Nikon firması-Cannon firması Sony firması ve Fuji firması çok kaliteli lensler üretiyor.

 

En  İyi Dijital Kameralar Nelerdir?

 

Hangi dijital kamera en iyi kameradır?  Piyasada binlerce marka ve modelde dijital kamera mevcuttur. Dijital kamera almayı düşünüyorsanız bu işe amatör olarak mı yoksa profesyonel olarak mı baktığınız önemli bir referans noktası olacaktır. Aşağıda piyasada en çok satılan dijital kameraların markaları ve teknik özellikleri verilmiştir. Verilen ürünlerin teknik özelliklerine bakarak size uygun olan dijital kamerayı seçebilirsiniz.

 

Canon Digital Ixus 950 IS: Müthiş bir performansı olan Canon Digital IXUS 950 ıs 4X optik sabitleyici lense sahip olarak geliyor. 8.0 Mp çözünürlüğe sahip bu makinenin işlemcisi DIGIC 3. Özellikle kırmızı göz düzeltme özelliği ile ve 18 farklı çekim modu ile gözde bir dijital makine.2.5 CCD görüntü sensörü 8 M etkin piksel özelliği ile 140 mm’ye varan odak uzunluğu ile harika bir dijital makine.

canon

 

Acer CP-8660 8.20:

331×2488 çözünürlüğe sahip olan Acer Dijital kamera modelinin mimimum çözünürlük değeri 640×480 megapiksel. CCD sensör özelliğine sahip kameranın SD belleği mevcut.2.8 inç ekranı LCD olarak tasarlanmış. Bir saniyede 30 kare çekebilen kameranın LCD çözünürlüğü 230 bin piksel.

BENQ G41 Dijital Kamera:

14 megapiksel çözünürlüğe sahip kameranın 4352×3264 maksimum çözünürlük değeri var. CMOS sensör teknolojisi kullanan makinenin bir saniyede 2000 çekim yapabiliyor. LCD çözünürlüğü 460 bin piksel olan dijital kameranın anti-red eye, auto fill in ve slow flash özelliği var.

Casio EXİLİM EX-ZR1500 Dijital Kamera:

16.10 Megapiksel çözünürlüğe sahip makinenin çözünürlüğü 4608×3456 mp. CMOS sensör entegresi ile imal edilen dijital kameranın SD, SDHC ve SDXC bellek türü var.

Maksimum çekim hızının 1 saniyede 4000 olması oldukça belirgin bir özellik.

Sony Alpha 7R: 36.40 megapiksel çözünürlüğe sahip eşsiz bir  dijital kamera olan Sony alpha CMOS sensör kullanıyor.7360×4912 megapiksel çözünürlüğe sahip makinenin SD Memory Stick Duo bellek türleri var.1 saniyede 8000 çekim yapabilen Dijital kamera 400 gram ağırlığında.

Samsung NX500  Dijital Kamera:

6480×4320 çözünürlüğe sahip dijital makinenin sensör tipi BSİ CMOS. Bellek türü SD –SDCH ve SDXC. Bir saniyede çekim hızı 6000 olan dijital kamera rakipleri arasında en iyi kamera olarak biliniyor.

Canon Power Shot SX150 IS:

14.10 megapiksel çözünürlüğe sahip olan dijital kameranın maksimum çözünürlüğü 4320×3240. Sensör Tipi CCD olan makinenin SD, SDHC ve SDXC bellek türünü desteklemesi ve bir saniyede 2500 çekim yapabilmesi ve fiyatına göre cazip bir dijital kamera olması bu makinenin alıcılarını çoğaltıyor.

Dijital Kamera alırken CCD ve CMOS teknolojisi arasındaki farklar:

Elektronik görüntü algılama çipleri CCD veya CMOS olarak adlandırılır. Makine alırken örneğin görüntü algılama çiplerinin büyük olmasına dikkat etmek lazım. 24-36 tam boyut algılayıcı makineler seçmek daha iyidir. Amatör dijital makinelerde küçük sensör kullanılmaktadır. CCD ışığa duyarlı yüzey olarak iş görmektedir. Foto diyotlarla bezenmiş algılayıcılar ışığı algılar ve ışık elektrik enerjisine çevrilir.CCD teknolojisi CMOS teknolojisinden daha çok enerji harcar ve daha pahalıdır. Buna karşılık CMOS az enerji harcamaktadır ve daha ucuz maliyetlidir. Dijital kamera alırken dikkat ediecek şey gerek CMOS gerekse CCD sensörler için büyük sensör tercih edilir. Daha kaliteli görüntü algılayan sensör CCD sensördür. Güvenlik kameralarında da kullanılan teknoloji CCD teknolojidir. Amatör dijital kamera meraklıları  CMOS önerilirken bu işi profesyonel olarak yapmak isteyenler mutlaka CCD sensör teknolojisi ile üretilmiş dijital kameralara yönelmelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *